Stomatologia dziecięca

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego.

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego powinna mieć miejsce już w momencie pojawiania się pierwszych zębów mlecznych. Dzięki takim wizytom nie tylko oswajamy dziecko z gabinetem i stomatologiem, ale również od razu możemy zacząć reagować na wszelkie nieprawidłowości, które mogą się pojawić.

Przed przyjściem z dzieckiem do gabinetu należy najpierw sprawdzić, w jaki sposób personel podchodzi do takich wizyt. Dentyści dziecięcy, których zatrudniamy w naszym gabinecie w Kołobrzegu, zadbają o to, aby zbudować w dziecku pozytywne skojarzenia związane z wizytą u stomatologa.

Dzięki takiemu podejściu kolejne wizyty będą dla dziecka mniej stresujące, a sam proces leczenia przebiegnie w spokojniejszych warunkach. Rodzic musi pamiętać, że on również ma ogromny wpływ na sukces wizyty adaptacyjnej. Jeśli jest nerwowy, alarmuje dziecko słowami „nie będzie bolało” sugerując, że jednak pojawi się dyskomfort, przenosi swój stres na dziecko. Warto wcześniej porozmawiać ze stomatologiem i odpowiednio przygotować się do pierwszej wizyty z dzieckiem w gabinecie.

Zabiegi dla małych pacjentów.

Zabiegi, które można wykonywać u małych dzieci, to przede wszystkim lapisowanie zębów, lakowanie i fluoryzacja. Lapisowanie to czasowe rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku bardzo małych dzieci, u których z jakichś powodów nie można przeprowadzić pełnego leczenia próchnicy. Jego zadaniem jest zahamowanie rozwoju choroby.

Lakowanie polega na uszczelnianiu bruzd. Ten zabieg pomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i spłyceniu bruzd, dzięki czemu stają się one łatwiejsze do wyczyszczenia. Z kolei fluoryzacja wzmacnia szkliwo zęba, dzięki czemu jest on lepiej chroniony przed szkodliwym działaniem bakterii.

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

Warto leczyć zęby mleczne, ponieważ ich stan zdrowia przekłada się bezpośrednio na stan zdrowia zębów stałych. Stomatolog dziecięcy w naszym gabinecie w Kołobrzegu obejrzy zęby dziecka i przygotuje plan leczenia. Warto pamiętać, że próchnica jest chorobą wywoływaną przez bakterie. Nieleczenie jej sprawia, że w organizmie dziecka chorobotwórcze bakterie utrzymują się cały czas

Dodatkowo, przedwczesna utrata zębów mlecznych może spowodować, że zęby stałe nie wyrosną w sposób prawidłowy. Następstwem tego będzie konieczność podjęcia leczenia ortodontycznego, aby wyregulować wady zgryzu.

Nieleczona próchnica to także ból i dyskomfort podczas jedzenia czy picia. Może także wzmagać nieprzyjemny zapach z ust, a jeśli jest widoczna – zwłaszcza na zębach przednich – może doprowadzić do estetycznego dyskomfortu u dziecka.

Jak jeszcze może pomóc dentysta dziecięcy?

Nasz dentysta dziecięcy w Kołobrzegu zadba także o to, aby nauczyć dziecko, jak poprawnie szczotkować żeby i dbać o higienę jamy ustnej. Rodzic, jeśli będzie przyglądać się tej lekcji, może potem lepiej kontrolować w domu, czy dziecko poprawnie szczotkuje. Wczesna nauka i wyrobienie dobrych nawyków zaprocentuje w przyszłości lepszym stanem uzębienia i mniejszą ilością ubytków.

Zachęcamy do umawiania wizyt u naszego stomatologa dziecięcego. Kołobrzeg, ul. Żurawia 24 lok. 1 to miejsce, w którym mieści się nasz gabinet. Szczegółowe informacje o godzinach przyjęcia jak również numer telefonu znajduje się na naszej stronie w zakładce kontakt. Zapraszamy!