Protetyka

Nie tylko estetyka, ale i zdrowie

Protetyka zajmuje się odbudową utraconych tkanek zęba oraz uzupełnianiem braków zębowych (jednego lub wielu zębów). Jeśli potrzebujesz leczenia protetycznego – zgłoś się do naszego gabinetu.

Zadaniem protetyki jest odtworzenie wyglądu naszego uśmiechu, który może być zniszczony z różnych powodów – naturalnej utraty zębów, utraty zębów w wyniku koniecznej ekstrakcji czy po masywnym Protetykauszkodzeniu. Uzupełnienia protetyczne stosowane są także po leczeniu onkologicznym.

Mimo że leczenie protetyczne wykonujemy najczęściej ze względów estetycznych, to ma ono przede wszystkim wpływać pozytywnie na nasze zdrowie. Nieuzupełnione braki zębowe powodują powstawanie nieprawidłowości zgryzowych, które mogą przyczynić się do utraty kolejnych zębów oraz do nieprawidłowego działania stawów skroniowo-żuchwowych. Następstwem tego mogą być m.in. uporczywe migreny.

 

Czym zajmuje się protetyk?

Zadaniem protetyka jest odtworzenie pierwotnych warunków zgryzowych. Zmiany w nich mogą zajść wskutek uszkodzenia lub utraty zębów. Wtedy konieczne jest wykonanie odpowiedniej protezy bądź wszczepienie implantów. Protetyk potrzebny jest nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Ubytki w uzębieniu mogą prowadzić do przesuwania się pozostałych, zdrowych zębów i pogłębiania się wad.

Pacjentów, którzy zauważają zwiększoną ruchomość zębów, albo nienaturalne wydłużenie się pojedynczych zębów, zachęcamy do podjęcia leczenia z zakresu protetyki. Naszym stomatologom niestraszna jest protetyka – Kołobrzeg, ul. Żurawia 24 lok. 1 – zapraszamy. Numer telefonu i mapa dojazdu znajdują się w zakładce kontakt.

Rodzaje uzupełnienień protetycznych

Można zaproponować dwa rodzaje uzupełnień – ruchome bądź stałe. Ze względu na cenę i szybkość wykonania w Polsce bardziej popularne są protezy ruchome. Wśród nich wyróżniamy protezy szkieletowe, których główny element konstrukcyjny jest metalowy, co wpływa dodatnio na trwałość takiej protezy. Kolejną jej zaletą jest to, że dzięki specjalnej konstrukcji bardzo dobrze przenosi ona siły i obciążenia powstające podczas gryzienia, co nie wpływa negatywnie na stan kości. Są jednak rozwiązaniem droższym.

Drugim rodzajem są protezy osiadające, które nie posiadają elementów metalowych, a ich noszenie znacząco przyśpiesza utratę kości wyrostków zębodołowych. Popularność zawdzięczają głównie swojej cenie, ponieważ pod tym kątem są dla pacjentów bardziej przystępnym rozwiązaniem.

Uzupełnienie stałe umieszcza się po uprzednim leczeniu kanałowym zęba. Aby wypełnić braki stosuje się korony protetyczne, mosty bądź licówki – w zależności od rodzaju ubytku. Coraz bardziej popularna staje się również implanto-protetyka, która pozwala na rekonstrukcję jednego zęba bądź nawet całego łuku.

Protetyka w naszym gabinecie w Kołobrzegu to usługa, którą świadczymy stosując nowoczesne sposoby opracowania filarów protetycznych korzystając z mikroskopu stomatologicznego. Stomatolog po obejrzeniu twojej jamy ustnej zdecyduje o przebiegu leczenia. Często jest ono połączone z innymi dziedzinami stomatologii – ortodoncją, leczeniem periodontologicznym czy chirurgicznym. Właściwą ścieżkę leczenia można ustalić dopiero po dokładnym zbadaniu pacjenta.