Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Mikroskop jest wykorzystywany w  stomatologii od niedawna. Dzięki pracy pod  mikroskopem stomatolog  może korzystać z powiększenia i oświetlenia pola zabiegowego, co umożliwia odnalezienie drobnych, trudnych do wykrycia struktur, a także  wizualizację kanałów korzeniowych oraz dostrzeganie przewężeń, obliteracji i perforacji. Dzięki dwudziestokrotnemu powiększeniu, leczenie zębów  staje się bardziej precyzyjne i dokładne. Wnętrze komory  zęba to otwór o wielkości 3×4 mm. Na tej małej powierzchni w zębie znajduje się kilka ujść kanałów korzeniowych o przekroju części milimetra, które należy odnaleźć, opracować i wypełnić. Dzięki pracy pod mikroskopem możemy w dużym powiększeniu zobaczyć  środek  zęba i dzięki temu skuteczniej pracować.

Leczenie kanałowe – endodontyczne: mikroskop, dentysta. Kołobrzeg.

Do leczenia kanałowego – endodontycznego potrzebny jest mikroskop. Dentysta przy jego użyciu może sprawdzić stan wybranego zęba. Zabieg ten polega na usunięciu miazgi z kanałów korzeniowych zęba. Miazga, czyli galaretowata substancja, w której skład wchodzą naczynia krwionośne i limfatyczne, a także nerwy. Opracowany mechanicznie i chemicznie kanał zęba na końcu wypełniany jest specjalnymi materiałami. Jesteśmy jednym z niewielu gabinetów stomatologicznych w okolicy, który do pracy wykorzystuje profesjonalny mikroskop. Dentysta Kołobrzeg przygotowuje urządzenie do pracy, by skutecznie zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie.

Leczenie kanałowe wykonywane w naszym gabinecie charakteryzuje się:

 1. Brakiem bólu.
 2. Zastosowaniem koferdamu- ślinochronu.
 3. Leczeniem w pozycji leżącej.
 4. Pracą pod mikroskopem OPMI® PICO firmy Zeiss.
 5. Użyciem narzędzi maszynowych,mikrosilnika endodontycznego,  endometru, nowoczesnej radiowizjografii, systemu do wypełnienia zęba na ciepło.

Mikroskop operacyjny OPMI® PICO firmy Zeiss reprezentuje najwyższy światowy standard w mikrochirurgii stomatologicznej oraz endodoncji. Łączy on w sobie najbardziej innowacyjne rozwiązania  i zapewnia stabilność obrazu podczas pracy. Zapewnia dwudziestokrotne powiększenie gwarantujące perfekcyjną diagnostykę oraz precyzyjność każdego zabiegu stomatologicznego, szczególnie leczenia kanałowego pod mikroskopem.

Czy warto leczyć zęby pod mikroskopem?

Zdarzają się pacjenci, którzy nie są pewni czy ząb należy usunąć czy leczyć.

Pewna grupa stosuje leki przeciwbólowe, co jednak nie rozwiązuje problemu. W większości przypadków ból zęba powraca i pojawia się dylemat – co dalej z zębem. Dawniej zęby które powodowały rozległy stan zapalny zwyczajnie usuwano. Obecnie, kiedy w większości przypadków zęba można uratować poprzez leczenie kanałowe pod mikroskopem, pacjent definitywnie powinien się na to zdecydować, bo jest to opcja o wiele bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna niż wyrwanie zęba i późniejsze uzupełnienie luki mostem, protezą czy implantem. Leczenie kanałowe zęba, w tym wtórne, powinno być zastosowane w pierwszej kolejności.

Jakie są konsekwencje usunięcia zęba?

Usunięcie zęba powoduje powstawanie luki w łuku zębowym, co ma konsekwencje  odczuwalne  bezpośrednio po zabiegu lub dopiero po kilku latach m.in.. :

 • defekt estetyczny,
 • trudności w rozgryzaniu pokarmów, co ma przełożenie na występowanie chorób żołądka oraz pozostałych organów układu pokarmowego,
 • zaburzenia mowy,
 • zaburzenia zgryzu,
 • przesuwanie i wysuwanie zębów w kierunku luki – zęby dążą do kontaktu,  następstwem czego jest odsłanianie się korzeni zębów, tworzenie ubytków przyszyjkowych, pojawienie się nadwrażliwość – w konsekwencji może to prowadzić do utraty sąsiednich zębów,
 • zanik kości i związana z tym utrata owalu twarzy oraz szybsze powstawanie zmarszczek.

Przebieg leczenia kanałowego w skrócie

 1. Wykonanie zdjęcia RTG zęba leczonego kanałowo. Daje to lekarzowi wstępną informacje, ile dany ząb posiada korzeni oraz jaki mają kształt, jak bardzo zniszczona jest korona zęba, a także czy ząb  był leczony kanałowo.
 2. Podanie znieczulenia miejscowego, które daje gwarancje bezbolesnego zabiegu, dające  komfort  pacjentowi i lekarzowi. Założenie koferdamu, czyli specjalnej gumy, która izoluje leczony ząb od środowiska jamy  ustnej, zabezpiecza pacjenta  przed połknięciem płynów płukania kanałów korzeniowych.
 3. Otwarcie komory zęba i usuniecie zmienionej chorobowo miazgi
 4. Odnalezienie ujść kanałowych. Polega na odnalezieniu wszystkich ujść kanałów. Mikroskop ułatwia ułatwia odnalezienie wszystkich ujść  kanałów.
 5. Ustalenie długości roboczej kanałów. Każdy kanał ma odpowiednią długość, która wyznaczamy za pomocą endometru. Elektroniczny pomiar endometrem  jest metodą  obojętną  dla organizmu, bezpiecznie stosowaną również u kobiet w ciąży.
 6. Chemo – mechaniczne opracowanie kanałów. Zastosowanie nowoczesnych narzędzi maszynowych (k3, mTwo, race, pro taper next), podchlorynu sodu oraz ultradźwięków.
 7. Wypełnienie ostateczne kanałów korzeniowych pod kontrolą mikroskopu. Odpowiednio opracowane, zdezynfekowane i osuszone   kanały wypełniamy gutaperką. Stosujemy system termicznej kondensacji gutaperki, która upłynnia tą substancje, dzięki czemu wypełnia ona nieregularności kanału.
 8. Szczelne zamknięcie ujść kanałów korzeniowych .
 9. Odbudowa korony. Najbardziej polecane jest odbudowanie zęba pokrywające powierzchnię górną zęba, tak zwaną żującą. Dzięki temu zabezpieczymy zęba przed ewentualnym połamaniem.  Stomatolog poinformuje Państwa jaki typ odbudowy jest polecany.