Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Mikroskop jest wykorzystywany w  stomatologii od niedawna. Dzięki pracy pod  mikroskopem stomatolog  może korzystać z powiększenia i oświetlenia pola zabiegowego co umożliwia odnalezienie drobnych, trudnych do wykrycia struktur, umożliwia wizualizację kanałów korzeniowych, dostrzeganie przewężeń, obliteracji i perforacji. Leczenie zębów dzięki powiększeniu do 20-krotnemu staje się bardziej precyzyjne i dokładne. Wnętrze komory  zęba to otwór o wielkości 3×4 mm. Na tej małej powierzchni w zębie znajduje się kilka ujść kanałów korzeniowych o przekroju części milimetra, które należy odnaleźć, opracować i wypełnić. Dzięki pracy pod mikroskopem możemy w dużym powiększeniu zobaczyć  środek  zęba i dzięki temu skutecznie pracować.

Leczenie kanałowe wykonywane w naszym gabinecie charakteryzuje się:

 1. Brakiem bólu.
 2. Zastosowaniem koferdamu- ślinochronu.
 3. Leczeniem w pozycji leżącej.
 4. Pracą pod mikroskopem OPMI® PICO firmy Zeiss.
 5. Użyciem narzędzi maszynowych,mikrosilnika endodontycznego,  endometru, nowoczesnej radiowizjografii, systemu do wypełnienia zęba na ciepło.

Mikroskop operacyjny OPMI® PICO firmy Zeiss reprezentuje najwyższy światowy standard w mikrochirurgii stomatologicznej oraz endodoncji. Łączy on w sobie najbardziej innowacyjne rozwiązania  i stabilność obrazu podczas pracy. Zapewnia 20-krotne powiększenie gwarantujące perfekcyjną diagnostykę oraz precyzyjność każdego zabiegu stomatologicznego, szczególnie leczenia kanałowego pod mikroskopem.

Czy warto leczyć zęby pod mikroskopem?

Zdarzają się pacjenci, którzy nie są pewni czy ząb należy usunąć czy leczyć.

Pewna grupa stosuje leki przeciwbólowe co nie rozwiązuje problemu. W większości przypadków ból zęba powraca i pojawia się dylemat co dalej z zębem. Dawniej zęby które powodowały rozległy stan zapalny usuwano. Obecnie, kiedy w większości przypadków zęba można uratować poprzez leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem, pacjent definitywnie powinien się na to zdecydować, bo jest to opcja o wiele bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna niż wyrwanie zęba, a później uzupełnienie luki mostem, protezą czy implantem. Leczenie kanałowe zęba w tym wtórne powinno być zastosowane w pierwszej kolejności.

Jakie są konsekwencje usunięcia zęba?

Usunięcie zęba powoduje powstawanie luki  luki w łuku zębowym, co ma konsekwencje  odczuwalne  bezpośrednio po zabiegu lub dopiero po kilku latach m.in.. :

 • Defekt estetyczny.
 • Trudności w rozgryzaniu pokarmów, co ma przełożenie na występowanie chorób żołądka oraz pozostałych organów układu pokarmowego.
 • Zaburzenia mowy.
 • Zaburzenia zgryzu.
 • Przesuwanie i wysuwanie zębów w kierunku luki – zęby dążą do kontaktu,  następstwem tego jest odsłanianie się korzeni zębów, tworzenie ubytków przyszyjkowych, pojawienie się nadwrażliwości. W konsekwencji może to prowadzić do utraty sąsiednich zębów.
 • Zanik kości i związana z tym utrata owalu twarzy oraz szybszym powstawaniu zmarszczek.

Przebieg leczenia kanałowego w skrócie

 1. Wykonanie zdjęcia RTG zęba leczonego kanałowo. Daje to lekarzowi wstępną informacje, ile dany ząb posiada korzeni oraz jaki mają kształt, jak bardzo zniszczona jest korona zęba, czy ząb  był leczony kanałowo.
 2. Podanie znieczulenia miejscowego, które daje gwarancje bezbolesnego zabiegu, dająca  komfort  pacjentowi i lekarzowi. Założenie koferdamu tj .specjalnej gumy, która izoluje leczony ząb od środowiska jamy  ustnej, zabezpiecza pacjenta  przed połknięciem płynów płukania kanałów korzeniowych.
 3. Otwarcie komory zęba i usuniecie zmienionej chorobowo miazgi
 4. Odnalezienie ujść kanałowych. Polega na odnalezieniu wszystkich ujść kanałów. Mikroskop ułatwia ułatwia odnalezienie wszystkich ujść  kanałów.
 5. Ustalenie długości roboczej kanałów. Każdy kanał ma odpowiednią długość, która wyznaczamy za pomocą endometru. Elektroniczny pomiar endometrem  jest metodą  obojętną  dla organizmu, bezpiecznie stosowaną również u kobiet w ciąży.
 6. Chemo – mechaniczne opracowanie kanałów Zastosowanie nowoczesnych narzędzi maszynowych (k3, mTwo, race,pro taper next) podchlorynu sodu oraz ultradźwięków.
 7. Wypełnienie ostateczne kanałów korzeniowych pod kontrola mikroskopu. Odpowiednio opracowane, zdezynfekowane i osuszone   kanały wypełniamy gutaperką. Stosujemy system termicznej kondensacji gutaperki, która upłynnia tą substancje, dzięki czemu wypełnia ona nieregularności kanału.
 8. Szczelne zamknięcie ujść kanałów korzeniowych .
 9. Odbudowa korony. Najbardziej polecane jest odbudowanie zęba pokrywające powierzchnię górną zęba tj. żującą. Dzięki temu zabezpieczymy zęba przed ewentualnym połamaniem.  Stomatolog poinformuje Państwa jaki typ odbudowy jest polecany.