Implanty zębów

Czym są implanty zębów?

Implanty zębów są sztucznymi elementami wykonanymi z tytanu, imitującymi korzeń zęba. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych wypełnienia ubytku implantem mają one właściwości zdrowotne.

Jak brak zębów wpływa na stan kości?

Brak zęba powoduje stopniowy zanik kości. W efekcie kość żuchwy bądź szczęki ulega znacznemu osłabieniu. Implanty stomatologiczne, dzięki swojej konstrukcji i zastosowanym materiałom, stają się integralną częścią organizmu. Kość reaguje na nie równie dobrze, jak na naturalny korzeń zęba.

Dzięki temu po wprowadzeniu implantu kość w naturalny sposób go obudowuje. To sprawia, że dobrze wprowadzony implant może służyć nam do końca życia. Jednak sam implant to nie wszystko. Do pełnej odbudowy zęba wykorzystuje się łącznik, na który nasadzana jest korona.

Za pomocą implantów można odbudować nie tylko pojedynczy ząb.

W przypadku większych ubytków istnieje możliwość zamocowania mostu na implantach stomatologicznych. Jeśli braki w uzębieniu dotyczą całego łuku – również można umogować go na stałe przy pomocy implantów, co jest bez wątpienia rozwiązaniem wygodniejszym niż wyjmowana proteza.

W naszym gabinecie w Kołobrzegu implanty stomatologiczne są wprowadzane w znieczuleniu miejscowym, dlatego podczas zabiegu pacjent nie doświadcza bólu. Może się on pojawić po zabiegu, ale wtedy jest niwelowany zwykłymi środkami przeciwbólowymi.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg umieszczenia implantów zębów wymaga dobrego stanu jamy ustnej pacjenta, a także ogólnego dobrego stanu zdrowia. Dlatego przed zabiegiem wykonuje się odpowiednie badania. Pacjent nie może posiadać także próchnicy czy kamienia nazębnego, więc przed przystąpieniem do zabiegu najpierw trzeba wyleczyć te dolegliwości.

Implanty zębowe muszą być dobrze osadzone w kości. Dlatego jeśli u pacjenta w wyniku ubytków zębów nastąpił zanik kości należy ją odbudować. Proces augmentacji można przeprowadzić na kilka różnych sposobów – pobierając kość od pacjenta w innym miejscu i dokonując przeszczepu, posługując się materiałami syntetycznymi bądź mieszając te dwie techniki. Stomatolog zaproponuje rozwiązanie adekwatne do stopnia ubytku.

Umieszczenie implantu w kości to pierwszy etap leczenia, jakiemu poddany jest pacjent. Kolejnym jest zamontowanie łącznika i umieszczenie na nim korony. Od indywidualnej oceny stomatologa zależy, czy oba te etapy będą przeprowadzone podczas jednej wizyty, czy też zostaną rozciągnięte w czasie. Najczęściej od momentu umieszczenia implantu do zamocowania korony mija kilka miesięcy, podczas których kość ma czas na obudowanie implantu tkanką.

Naturalne zęby a implanty.

Mimo że implanty stomatologiczne są rewelacyjnym rozwiązaniem na leczenie ubytków w zębach stałych, zawsze najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie swojego zdrowego, naturalnego uzębienia. Jeśli jednak doszło już do utraty zęba z różnych przyczyn, wtedy umieszczenie implantu jest jedną z najlepszych dróg leczenia, jakie można wybrać.

Największą zaletą implantów jest to, że nie mają negatywnego wpływu na pozostałe uzębienie. Chcąc wypełnić ubytek jednego zęba np. za pomocą mostu konieczna jest ingerencja w zęby sąsiadujące, które mogą być zupełnie zdrowe. Implant wprowadzany jest natomiast bezpośrednio w miejsce ubytku. Posiadając implanty nie można także rezygnować z dalszego dbania o higienę jamy ustnej.

Ty również możesz mieć piękne implanty zębów! Kołobrzeg, ul. Żurawia 24 lok. 1 – umów się na wizytę, a nasz lekarz zaproponuje Ci kompleksowy plan leczenia.