Chirurgia

Chirurgia szczękowa

Chirurgia stomatologiczna obejmuje cały szereg zabiegów w obszarze jamy ustnej. Najczęściej kojarzona jest z ekstrakcją zębów. To oznacza, że chirurg szczękowy trwale i bezpowrotnie usuwa ząb bądź kilka zębów. W niektórych przypadkach zabieg wiąże się z koniecznością rozcięcia dziąsła czy założeniem szwów. Zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej wykonasz w naszym gabinecie w Kołoberzegu.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

Jakie zęby poddaje się ekstrakcji?

Chirurg stomatolog bezboleśnie i bezstresowo usunie zęby niekwalifikujące się do dalszego leczenia. Zabiegi te mają na celu między innymi eliminację zębopochodnych punktów zakażenia kości poprzez ekstrakcje zębów.

Jednak ekstrakcja zębów przez chirurga szczękowego nie ogranicza się jedynie do zębów nienadających się do leczenia z powodów np. zaawansowanej próchnicy, nie ustępującej po poddaniu standardowemu leczeniu zachowawczemu.

Usuwane są także zęby, które mają ułamaną koronę, jak również zęby zatrzymane bądź częściowo zatrzymane. Bywa, że zęby usuwane są w wyniku leczenia ortodontycznego. W następstwie ortodonta przy pomocy aparatu przesuwa zęby w miejsce zębów usuniętych tak, aby umożliwić prawidłowe ustawienie zgryzu. Chirurg szczękowy przygotowuje także jamę ustną do leczenia protetycznego.

Czasem podczas ekstrakcji konieczne jest przeprowadzenie zabiegu dłutowania, któremu poddawane są zęby z zakrzywionymi korzeniami.

Bezbolesne usuwanie zębów

Nasz chirurg stomatolog w Kołobrzegu przed usunięciem zęba podaje miejscowe znieczulenie, dlatego pacjent nie odczuwa bólu w trakcie zabiegu. Działanie środka znieczulającego może być słabsze w przypadku rozległych stanów zapalnych. Każdorazowo odczuwalny jest za to dotyk czy ucisk.

Po poprawnie przeprowadzonym zabiegu ekstrakcji konieczne jest stosowanie się do zaleceń chirurga szczękowego, których celem jest zapewnienie poprawnego zagojenia się rany. Niewskazane jest palenie papierosów, picie alkoholu czy spożywanie gorących pokarmów, ponieważ takie działania mogą doprowadzić do zaognienia rany i powstania stanu zapalnego bądź innych powikłań.

Inne zabiegi wykonywane przez chirurga szczękowego

Chirurgia szczękowa to nie tylko ekstrakcja zębów, ale także np. zabieg resekcji wierzchołków korzeni zęba, leczenie ropni oraz przetok. Chirurg stomatolog pracuje także na tkankach miękkich, a więc wykonuje zabiegi takie jak korekta kształtu dziąseł, podcinanie wędzidełek języka i warg, zabiegi usunięcia zmian powstałych na błonie śluzowej.

Zapraszamy do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego i odbycia konsultacji. Każdy plan leczenia jest dostosowany do potrzeb pacjenta i układany indywidualnie. Nasz chirurg szczękowy w Kołobrzegu jest do Państwa dyspozycji w gabinecie.